Archiwum Maj, 2012

niedziela, Maj 20, 2012 @ 06:05 PMMarta Bednarz

 

Aranżacja okienna ma być nie tylko estetyczna i praktyczna, ale przede wszystkim zapewniać odpowiednią dawkę światła w pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że jednym z najpopularniejszych materiałów na okienne dekoracje jest zwiewna i przejrzysta organtyna.

Organtyna doskonale sprawdzi się zarówno jako materiał na ozdobne, powłóczyste zasłony, jak i piękne lambrekiny czy efektowne upięcia. Organtyna jest w pełni transparentna, lekka i zwiewna. Wykonana jest z syntetycznych, niezwykle delikatnych włókien. Tworzy na oknie przejrzystą mgiełkę, subtelnie rozpraszając promienie słoneczne docierające do wnętrza mieszkania.

 

Organtyna na firany

 

Połyskliwa i przejrzysta

Jako firany na okno balkonowe lub szerokie panoramiczne okno, ograntyna stanowić będzie dyskretne przesłonienie okna, a nie zasłonięcie go i zaciemnienie pomieszczenia. Kolejną zaletą organtyny jest połyskliwość. Tkaniny połyskliwe szczególnie efektownie wyglądają, gdy służą do drapowania firan w dekoracyjne sploty.

Firany i zasłony z organtyny to doskonały sposób na aranżację każdego okna, zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i klasycznych. Najlepiej będzie wyglądać w pokojach dziennych, salonach i sypialniach – w kuchni i w łazience lepiej postawić na bardziej praktyczne materiały.

piekna organtyna

 

Doskonała do upinania

Organtyna ciekawie wygląda upięta w ładnych drapowaniach. Do drapowania firan można użyć organtyny dwóch kolorach, zarówno współgrających ze sobą, jak i dających ciekawy efekt kontrastu. Do tego trzeba wybrać najprostsze akcesoria do upinania firan. Lepiej zrezygnować z ciężkich i bardzo ozdobnych elementów, które dają wrażenie ciężkości i przesytu.

Pierwsze drapowanie firan, rozmieszczonych po bokach okna polega jedynie na upięciu ich przewiązką i przypięciu do zamontowanej w ścianie rozety. Drugie, bardziej efektowne drapowanie, w centralnej części okna, można stworzyć przez skręcenie cienkich tkanin w dwóch kolorach i związanie ich ze sobą. Razem stworzą efektowną całość, która będzie przyciągać spojrzenia.

 

Firany drapowane z organtyny

Nowoczesna semi organtyna

Jednym z najnowocześniejszych materiałów do dekoracji okien jest semi organtyna, który łączy w sobie zalety organtyny połączonej z woalem. Wspaniale się układa, charakteryzuje się pięknym połyskiem i poświatą w drugim kolorze. Doskonale nadaje się na wszelkiego rodzaju upięcia, gdzie wymagana jest tkanina podatna na modelowanie. Jest za to mniej przejrzysta od woalu, więc świetnie sprawdzi się zarówno jako materiał na zasłony, jak i na firany.

 

Firany z organtyny

 

Jeżeli chcemy połączyć piękno i funkcjonalność, możemy zdecydować się na organtynę kreszowaną. Ma wszystkie zalety zwykłej organtyny i jedną dodatkową – nie trzeba jej prasować, od razu po zakupie czy praniu można powiesić ją na oknie. To też doskonałe rozwiązanie do wszelkiego rodzaju upięć i drapowań.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe

niedziela, Maj 13, 2012 @ 06:05 PMMarta Bednarz

Od kilku sezonów głównym trendem w ozdobie okna jest prostota i nowoczesność. Rolety rzymskie, ekrany czy firany na dekoringach (zarówno okrągłych, jak i o innym kształcie) powinny być przede wszystkim funkcjonalne, bez zbędnych dodatków czy przesadnych ozdób. Nadmiar i przesyt raczej nie sprawdzają się w dekoracji okien, gdzie liczy się lekkość i zwiewność.

W nowoczesnych, estetycznych wnętrzach świetnie sprawdzają się ekrany z firan, umieszczone na specjalnych, przesuwnych szynach. Aby uzyskać dostęp do okna zsuwa się je na ścianę, na jeden lub na dwa boki. Są proste w formie, często też nawiązują do klasyki poprzez różnego rodzaju wzory na materiale.

Ekran dobrze ozdobiony

Innym sposobem ozdobienia ekranu jest doszycie na dole koralików czy kryształowych łańcuszków, jednak wtedy powierzchnia firany powinna być gładka. Trzeba pamiętać, że dekoracjami okiennymi należy nawiązywać do elementów już istniejących w pomieszczeniu. Powinny być odpowiednio wkomponowane we wnętrze, dobrane do jego kolorystyki i mebli. Klasyczne wnętrza wymagają tradycyjnych aranżacji, w nowoczesnych pomieszczeniach można pozwolić sobie na więcej swobody.

 

firany nowoczesne

 

Zasłony w nowych odsłonach

Nowoczesne zasłony wbrew nazwie nie służą do zasłaniania, pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne. Powinny być odpowiednio dobrane i wraz z firanami tworzyć kompozycyjną całość.

Zasłony mogą być bardzo wzorzyste, pełne zdobień i mocnych kolorów. Wtedy jednak firanki muszą być gładkie, stonowane, najlepiej jednokolorowe, aby nie uzyskać wrażenia przesytu. Jeśli natomiast zdecydujemy się na spokojniejsze zasłony, wtedy można poeksperymentować z barwą i wzornictwem na firanach.

Ciekawym rozwiązaniem jest też powiązanie firan z zasłonami poprzez kolorystyke lub taki sam motyw zdobniczy, dzięki czemu tworzą one jednorodną kompozycję. Bardzo modnym elementem ozdobnym są w tym sezonie dekoracyjne bufy, dzięki którym nawet jednokolorowa zasłona wygląda ciekawie i niepowtarzalnie.

 

Organtyna

 

Naturalne kolory i materiały

W tym sezonie bardzo popularne są pastele, kolory ziemi, a także czarny i srebro, a nieco mniejsze znaczenie ma złoto. Kolory mogą pojawiać się na tkaninach, występują też w zdobiących je geometrycznych czy roślinnych motywach.

Najpopularniejsze materiały to tradycyjne tafty i woale, jednak coraz popularniejsze stają się także tkaniny naturalne. Odpowiednio dobrane kolory nadają wnętrzu styl i charakter, a lekkie, zwiewne materiały wpuszczają do pomieszczenia światło.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe