Archiwum Wrzesień, 2012

sobota, Wrzesień 8, 2012 @ 12:09 PMMarta Bednarz

Dekorowanie pokoju dziecięcego jest bardzo trudnym zadaniem. Dzieci nieustannie rosną, a wraz z nimi zmieniają się ich upodobania i ulubieni bohaterowie. Dodatkowo zadanie utrudnia fakt, że upodobania dziewczynek są zupełnie odmienne od upodobań chłopców. Dziewczynki w danym momencie uwielbiają księżniczki, a za chwilę ich miejsce zajmie Hello Kitty. Dla chłopców natomiast w jednym momencie najważniejszy będzie Zygzak McQueen, a za chwilę jego miejsce zajmą Transformersi. Spróbujemy więc zastanowić się jak rozwiązać kwestię dekorowania pokoju dziecięcego oraz jak dobrać odpowiednią dekorację okienną.

ariel firana dziecięca

Firany czy rolety

Mając ramy, które tworzą kolor pokoju oraz meble w nim ustawione trzeba zdecydować czy do dekoracji okna wybrać rolety czy firany i zasłony. Rolety nadają się lepiej do wnętrz nowoczesnych, z prostymi meblami. Ale także do pokoi alergików, gdyż zwykle można je czyścić na mokro, co pozwala uniknąć nadmiernej ilości roztoczy. Firanki lepiej będą pasowały do pokoi urządzonych bardziej klasycznie, czy wręcz do wnętrz cukierkowych zamieszkałych przez małe księżniczki.

firany dziecięce ksieżniczki

Nie trzeba jednak koniecznie wybierać pomiędzy tymi rozwiązaniami. Można bowiem w ciągu dnia mieć okno przesłonięte wyłącznie firanką, a wieczorem zaciągać roletę zawieszoną na ramie okiennej. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, gdyż rolety pozwalają lepiej zaciemnić pokój, co ma niemałe znaczenie jeśli dziecko jest rannym ptaszkiem. Dzięki roletom możemy sztucznie przedłużyć noc i w lecie uniknąć pobudki o 4 rano.

Wzór materiału

Niezależnie od tego czy wybierzemy zestawienie firana + roleta, sama roleta czy firana + zasłona musimy wybrać materiał, z którego będzie ona wykonana. Producenci oferują bardzo szeroki wybór materiałów z bohaterami bajek dziecięcych. Nietrudno znaleźć firanki z Kubusiem Puchatkiem, Hello Kitty czy Hannah Montana. Trzeba jednak się zastanowić czy na pewno chcemy, żeby taki wzór był na firance. Jeśli cały pokój jest w miarę neutralny to z pewnością wesoły i kolorowy wzór na firance doda wnętrzu cech wesołego pokoju dziecięcego. Jeśli jednak w każdym elemencie pokoju, na ścianach, meblach, dodatkach występują kolorowe elementy i bohaterowie bajek, to może jednak lepiej wybrać firanę bardziej neutralną. Może być ona kolorowa, ale niekoniecznie musi mieć wzór bajkowy. Ilość dekoracji może sprawić, że dojdzie do swego rodzaju kakofonii, a nadmiar bodźców płynących z otoczenia nie będzie sprzyjał wypoczynkowi naszej pociechy.

firany dzieciece

Jak nie przesadzić

Żeby więc nie przesadzić z wielością barw i kolorów, przyjrzyjmy się pokojowi dziecięcemu. Jeśli nasz maluch ma pokój urządzony ponadczasowo, żeby rósł razem z nim, to wówczas dobrze jest podkreślić aktualny wiek i zainteresowania poprzez powieszenie firanki z ulubionym bohaterem. Jeśli jednak wizerunek bohatera jest widoczny na łóżku, meblach i ścianach to może jednak lepiej będzie dobrać firankę bez wzorów, która dopełni wystroju wnętrza, a przy tym je nieco uspokoi.

Ciągłe zmiany

W życiu małego człowieka następują ciągłe zmiany. Projektując pokój malucha dobrze jest więc starać się, żeby rósł razem z dzieckiem. Pomogą w tym stałe, niezmienne podstawy takie jak neutralny kolor ścian, proste meble. Przemalowanie pokoju, czy zmiana mebli to kosztowne zmiany, warto więc, żeby starczyły na dłużej. Natomiast wiek i aktualne zainteresowania dziecka można podkreślać dodatkami takimi jak dekoracje okien, kolorowe poduszki na łóżku czy plakaty z bohaterami. Jeśli się znudzą łatwo i bez wielkich kosztów będzie można je zmienić.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe