Archiwum Grudzień, 2012

sobota, Grudzień 1, 2012 @ 10:12 PMMarta Bednarz

Lambrekiny to dekoracyjne elementy do aranżacji wnętrz, które dostępne są w formie długiego i wąskiego pasa materiału.

 

Niegdyś lambrekiny były stosowane głównie jako zasłonki, dzisiaj natomiast przy ich pomocy można wyczarować wspaniałe ozdoby okienne.

Lambrekiny zdają się co jakiś czas wychodzić z mody i na nowo wracać do łask. Jednak
w niektórych domach właśnie przy pomocy tych elementów bardzo często aranżuje się salonowe wnętrza, gdyż dla wielu pań lambrekiny stanowią nie tylko doskonałe rozwiązanie dekoracyjne, ale przede wszystkim ponadczasowe.

Lambrekiny marszczone i gładkie

Lambrekiny coraz częściej staja się integralną częścią aranżacji okna, zwłaszcza
w eleganckich wnętrzach. Domy urządzane w stylowym charakterze wymagają starannie przemyślanych opraw okiennych, a lambrekiny w tej roli wydają się spełniać znakomicie. Lambrekiny mogą występować w różnych formach. Można więc zdecydować się na pojedynczą falbankę, zawieszoną w oknie, a można pokusić się o zawieszenie nieco bardziej rozbudowanej konstrukcji, wykończonej frędzlami bądź innymi przykuwającymi wzrok ozdobami.

 

firany lambrekiny

 

Możemy wyróżnić dwa rodzaje lambrekinów – lambrekiny gładkie (określane również mianem lambrekinów sztywnych) oraz marszczone. Lambrekiny gładkie najczęściej wymagają odpowiednich wykończeń, na przykład do ich zawieszenia mogą być potrzebne rzepy. Natomiast drugi rodzaj lambrekinów posiada specjalny rodzaj marszczeń, dzięki czemu elementy te prezentują się niezwykle elegancko.

Tkaniny na lambrekiny

Chcąc gustownie i stylowo zaaranżować salonowe wnętrze, warto szczególną uwagę zwrócić na rodzaj tkaniny, z której został wykonany lambrekin. Materiały na lambrekiny należy bowiem wybierać ostrożnie, najlepiej tak, by były one dopasowane do tkaniny, z której zostały wykonane zasłony.

firany lambrekiny

Z gładkimi tkaninami można zestawiać lambrekiny o wyrafinowanych wzorach oraz
o odważnych kolorach. W takim połączeniu świetnie będą się prezentować chociażby lambrekiny z dużą kratą czy wszystkie inne o finezyjnych kształtach. Jeśli chcemy natomiast podkreślić kształt okna, wówczas koniecznie postawmy na lambrekiny miękkie – takie są często wykorzystywane na przykład do aranżowania wnętrz w rustykalnym stylu. W takich przypadkach świetnie sprawdza się prostota. Aksamitne czy welurowe tkaniny nie zawsze najlepiej nadają się na lambrekiny. Niekiedy znacznie lepiej postawić jest na atłas bądź na naturalny jedwab.

Estetyczna i praktyczna funkcja lambrekinów

By w niepowtarzalny sposób podkreślić charakter naszego wnętrza lambrekiny trzeba dobrze połączyć z firanami. Decydując się na dekoracyjne lambrekiny, wybierzemy proste i zarazem klasyczne firany, które nie będą odwracać uwagi od ciekawie powieszonej ozdoby. Nie zapominajmy jednocześnie o tym, iż lambrekiny mają być dopasowane do charakteru wnętrza, ale niekoniecznie muszą być utrzymane w tej samej kolorystyce, co ściany czy meble w naszym salonie.

firany lambrekiny

Ciekawą metodą dobierania lambrekinów jest zasada kontrastu. Do jasnego i przestronnego pomieszczenia można więc dobrać lambrekiny w nieco ciemniejszej kolorystyce, natomiast do wnętrz jasnych doskonale będą pasować elementy w jasnych i delikatnych barwach.

Lambrekiny może zawieszać nie tylko we wnętrzach zaaranżowanych w klasycznym stylu. Na te dekoracyjne elementy możemy zdecydować się także, kiedy posiadamy wnętrze proste stylistycznie. Wówczas lambrekiny mogą pełnić nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne – będą zasłaniały karnisz, który nie zawsze prezentuje się przecież elegancko.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe