Modne firany do Twojego domu

Aranżacja okna na poddaszu


Poddasze to jedno z najtrudniejszych do oświetlenia pomieszczeń. Dlatego aranżacje okien strychowych powinny przede wszystkim wpuszczać jak najwięcej światła.

 

Dekoracja okna dachowego, zwłaszcza połaciowego, jest sporym problemem. Najprostsze byłoby zamontowanie rolety z tkaniny, która dzięki zaczepom na ościeżnicy idealnie przylega nawet do bardzo skośnego okna. Rolety mogą być plisowane, usztywniane, a nawet pokryte specjalną powłoką odbijającą światło. Sprawdzą się w tych pomieszczeniach, w których ważna jest ochrona przed słońcem czy regulowanie ilości wpadającego światła (sypialnie, pokoiki dziecięce).

Karnisze na górze i na dole

Jeśli jednak marzą nam się piękne zasłonki czy firanki, zamontujmy na oknie dwa karnisze – jeden nad oknem, a drugi pod oknem. Gdy następnie szyjemy zasłonę, wszyjmy tunele lub zamontujmy przelotki zarówno na górze, jak i na dole. Dzięki temu uzyskamy pięknie ozdobione okno, a zasłona nie będzie opadać prostopadle na podłogę.

Na takie karnisze możemy też założyć dwie zasłonki – uzyskamy wtedy dużo lepszy efekt dekoracyjny. Każda zasłonkę możemy w połowie przewiązać kokardką, troczkami czy estetyczną spinką. Można też ozdobić okno minimalistycznie: dwa cienkie pasy obszywamy ozdobną lamówką lub innym wykończeniem i montujemy tylko przy krawędziach okna. Przy tej kompozycji światło będzie bez ograniczeń wpadać do pomieszczenia, a okno uzyska nowy, niepowtarzalny wygląd.

Tkaniny wpuszczające światło

Na oknu dachowym ciekawie będą tez wyglądać zwiewne, lejące się i luźno podpięte tkaniny. Montuje się je na samej górze, tam gdzie zaczyna się skos. Podpinamy natomiast tam, gdzie skos się kończy, a resztę tkaniny zostawiamy, by luźno zwisała. Takie upięcie nadaje wnętrzu lekkości, rozjaśnia je i idealnie wpasuje się w sypialnie w stylu rustykalnym czy prowansalskim.

Jeśli w pomieszczeniach na poddaszu urządzamy salon czy kuchnię, musimy pamiętać o tym, by dekoracje okienne wpuszczały jak najwięcej światła. Wybierajmy jasne, przejrzyste materiały, które nie tylko ładnie filtrują promienie słoneczne, ale też optycznie powiększają pomieszczenie.

Uchwyty, troczki, koraliki

Oryginalnym pomysłem na dachowe okno będzie też umocowanie czterech uchwytów, po jednym w każdym rogu okna. Mogą być one bardzo dekoracyjne i ozdobne, ale wtedy wybierzmy firankę w stonowanych barwach i wzorach. Gdy już wybierzemy materiał, uszyjmy firankę dokładnie pod wymiar okna, a w każdym z rogów wszyjmy troczki – będziemy je zaczepiać o uchwyty na oknie. W ten sposób uzyskamy estetyczną dekorację okienną, która ładnie będzie filtrować światło do wnętrza.

Okno na poddaszu


Osoby, które lubią zaszaleć z aranżacją wnętrza, mogą zamontować na oknie dachowym wiele rzędów linek lub sznurków, pionowych lub poziomych. Na nich, wedle własnej fantazji, można przyczepić koraliki, zawieszki, wstążki czy świecidełka. Tak ozdobione okno z pewnością przyciągnie uwagę i będzie ciekawym elementem dekoracyjnym pomieszczenia, a jednocześnie nie ograniczy dostępu do światła. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ozdobami. Zbyt zawieszone, ciężkie okno będzie przytłaczać wnętrze.

 


Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Drukuj
  • Twitter
  • Śledzik

Zostaw wiadomość

CommentLuv badge