Archiwum dla kategorii ‘Karnisze’

środa, Grudzień 28, 2011 @ 07:12 PMMarta Bednarz


Kiedyś karnisze służyły jedynie jako wieszaki na zasłony. Dziś są ważnym elementem aranżacji okna — musza być odpowiednio przemyślane i dobrane stylistyką do zdobiących okno tkani i do pozostałych elementów we wnętrzu.

 

Karnisze już dawno przestały pełnić jedynie funkcje użytkowe i praktyczne.Ich wybór jest obecnie tak różnorodny, jak pozostałych dekoracji okiennych. Możemy kupić karnisze metalowe, drewniane lub wykonane z tworzyw sztucznych. Jeśli mamy naturalne wnętrza, prosto urządzone i w ciepłych barwach, idealne będą drewniane drążki zakończone dzwonkiem lub kulą. Równie naturalne powinny być wtedy tkaniny, które na takich karniszach wieszamy — najlepiej z delikatnymi motywami roślinnymi.

Proste, drewniane karnisze nadal są najbardziej popularne. Pasują do każdej stylistyki i wnętrza — można je przemalować na dowolny kolor lub pozostawić w kolorze drewna, z jakiego je wykonano. Mają natomiast jeden minus, po pewnym czasie mogą się odkształcać.

Metalowe drążki lub linki

Coraz bardziej popularne są też karnisze metalowe: patynowane, ocynkowane, chromowane. Dostępne są karnisze z różnymi zakończeniami, dzięki czemu możemy dobrać model idealny do naszego wnętrza. Efektownie wyglądają bardzo ozdobne i o nietypowych kształtach karnisze rodem z kowalstwa artystycznego — same w sobie są dziełami sztuki i najlepsza okienną dekoracją.

Innym metalowym rozwiązaniem są karnisze, w których drążek zastąpiono cienką, metalowa linką. Idealnie będą wyglądać na nich lekkie, zwiewne aranżacje, pod którymi nie ugną się metalowe linki. Jeśli chcemy na linkach powiesić cięższe tkaniny, warto wzmocnić je specjalnymi napinaczami. Dzięki temu nawet przy większym obciążeniu karnisze nie będą przybierały łukowatego kształtu.

Minimalizm lub awangarda

Firanki i zasłony możemy wieszać na karniszach za pomocą tradycyjnych żabek lub haczyków. Jednak coraz częściej kółka z żabkami są zastępowane specjalnymi przelotkami, które wszywane są w firanową lub zasłonową tkaninę.

Jeśli nasze wnętrza są nowoczesne i minimalistyczne, karnisze sprawdzą się nie tylko jako dopełnienie, ale też jeden z dominujących elementów w pomieszczeniu. Ciekawie będą wyglądały okrągłe, a na końcu ścięte drążki lub modele, które łączą ciemne, polerowane drewno i metalowe zakończenia. Jeśli mamy wnętrze nowoczesne, ale awangardowe — możemy zaszaleć z kształtem karnisza i zdecydować się na kwadratowy, metalowy drążek. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach w stylu pop-art, z geometrycznymi kształtami i mocnymi kolorami, karnisze powinny być prawie niewidoczne. Najlepiej wybrać proste, metalowe drążki: chromowane lub niklowane.

Wysadzane kryształkami

Możemy też wybrać karnisze subtelnie zdobione, na przykład kryształkami Swarovskiego. Dzięki prostym kształtom idealnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, a subtelny urok kryształków nada oknu i całemu pomieszczeniu eleganckiego, wysmakowanego wyglądu.

Gdy już wybierzemy właściwy materiał i kształt karnisza, musimy dobrze wymierzyć jego długość. Najlepiej, gdy po obu stronach okna wystaje około 20 cm poza wnękę okienną. Karnisze najczęściej montowane są w odległości 10-15 cm od ściany i co najmniej 5 cm od nadproża.

 

Sklep internetowy www.zaslonyfirany.pl
www.studiorustyka.pl

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe