Archiwum dla kategorii ‘Ozdoby okienne’

sobota, Luty 25, 2012 @ 11:02 PMStudiorustyka

Ozdoby do firan

Aranżacja okna to nie tylko umiejętnie dobrane firany, zasłony czy karnisze.

Diabeł, jak zwykle tkwi w szczegółach, czyli w umiejętnie dobranych dodatkach. Muszą pasować nie tylko do tkanin zdobiących okna, ale też do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia.

W salonach oferujących artykuły do aranżacji okien znajdziemy całe mnóstwo dodatków, które gustownie i ze smakiem ozdobią nasze okna. Do wyboru mamy ozdobne taśmy i frędzle, wisiory, guziki, taśmy koralikowe i z piórkami, a także klamry, spinki i broszki.

Wybierając elementy dekoracyjne pamiętajmy, by były umiejętnie dobrane do stylistyki naszego wnętrza, pasowały do sposobu aranżacji okna oraz, by nie było ich za wiele. Nie można mieć wszystkiego, dlatego nie wieszajmy na oknie wszystkiego, co nam się w sklepie spodoba – taka dekoracja będzie nie tylko mało gustowna, ale też przytłoczy wnętrze i sprawi, że okno będzie wyglądało ciężko i nieciekawie.

klamry do firan

Klamry, spinki i magnesy

Jeśli chcemy, by nasze zasłony były w ciągu dnia efektownie upięte i wpuszczały światło do pomieszczenia, warto wybrać spinki czy broszki do zasłon. Oferta jest szeroka, warto więc wybrać takie, które będą pasowały zarówno do stylistyki tkanin okiennych, jak i pozostałego wystroju pomieszczenia. Możemy wybrać ozdobne klamry lub magnetyczne klipsy. Za pomocą klamer zwykle spina się całą firankę lub zasłonę w połowie jej długości. Można też upiąć nimi jedynie fragment udrapowanej tkaniny. Dzięki nim łatwo wykonać marszczenia, fale czy lambrekiny oraz kaskady draperii, które można dodatkowo ozdobić różnego rodzaju spinkami czy broszkami. Klamry doskonale sprawdzą się również do upinania zasłonek sznurkowych, dzięki czemu będą one uporządkowane i nie będą się niepotrzebnie plątać.

 

Cięższe tkaniny przewiążmy sznurami

Ciekawą alternatywą dla klamer zasłonowych są klipsy magnetyczne, które są na tyle silne, że utrzymają nawet dużą ilość ciężkiej tkaniny. Ozdobne magnesy spinają wpół całą firanę lub tylko jej niewielki fragment, odsłaniając okno i wpuszczając do pomieszczenia pożądaną ilość światła. Dzięki dużej ilości klipsów magnetycznych możemy też zrezygnować z tradycyjnych żabek czy przelotek. Za ich pomocą możemy bowiem zawiesić na karniszu firankę czy lekką zasłonkę.

Klamry, spinki czy klipsy najlepiej sprawdzą się w przypadku lekkich firan, wykonanych z delikatnych tkanin. Pasują do pomieszczeń, w których aranżacja okienna ma pełnić funkcję przede wszystkim ozdobną. Jeśli natomiast mamy zasłony ciężkie i grube, zamiast spinek sznury z chwostami czy szerokie pasy tkaniny służącej do przewiązywania. Ciekawym rozwiązaniem będą też metalowe rozety, które montuje się na ścianie przy oknie.

 

Najnowszy hit – piórka i koraliki

Firanki i zasłony można też wykończyć taśmami koralikowymi, które nawet spokojnym i stonowanym zasłonom nadadzą niepowtarzalnego blasku. W tym sezonie są one bardzo modne i sprawiają, że każde wnętrze nabierze niepowtarzalnego balasku. Koraliki idealnie wyglądają z firankami, zasłonami i lambrekinami. Pasują do każdego rodzaju wnętrz i firanek, zarówno tych klasycznych i tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Bardzo efektownie wyglądają szczególnie przy prostych i surowych ekranach, nadając im klasy i nowoczesności.

Można również zdecydować się na efektowne piórka, które są prawdziwym hitem tego sezonu. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach nowoczesnych, których właściciele lubią być na czasie z najnowszymi trendami. Jeśli wybierzemy tego rodzaju ozdoby, pozostała część wystroju okna powinna być prosta i mało ozdobna.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe