Modne firany do Twojego domu

Wyjście na balkon – zawoalowane czy sznurowane?


Wybierając dekorację na okno balkonowe musimy przede wszystkim pamiętać, że będziemy z niego często korzystać. Szczególnie wiosną i latem.

 

Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem może być montaż pionowych żaluzji. Jednak są one surowe i minimalistyczne, nie tworzą nastroju wnętrza i nie dodają mu przytulności. Sprawdzą się w biurach, jednak lepiej nie montować ich w ładnych i ze smakiem urządzonych mieszkaniach.

Piękne, estetyczne i praktyczne

Okna wychodzące na balkon czy taras najczęściej znajdują się w salonach i pokojach dziennych, czyli przestronnych wnętrzach, w którym spędzamy sporo czasu. Aranżacje okienne powinny być wybierane tak, by zapewniały właściwy dostęp światła do pokoju. Pamiętajmy też, że muszą być one mobilne, by można było bez problemu otworzyć drzwi na balkon czy taras. Ważna jest więc nie tylko ich estetyka, ale też przede wszystkim funkcjonalność.

Do dekorowania balkonowego okna warto więc szyfony, woale i tiule, które najlepiej przepuszczają promienie słoneczne. Co więcej – są łatwe w utrzymaniu czystości. To szczególnie ważne w salonach i pomieszczeniach ogólnodostępnych dla wszystkich domowników. We wnętrzach często przebywają małe dzieci i zwierzęta, co jest sporym zagrożeniem dla czystości naszych zasłon czy firan.

Zaszalej z asymetrią

W dużych salonach dekoracjami okiennymi możemy dostać specjalne zestawy, przygotowane z myślą o oknach balkonowych. Składają się one z dwóch firanek, czasem do kompletu są też pasujące pod względem kolorystycznym zasłony. Owszem, takie rozwiązanie może się sprawdzić, ale tylko wtedy, gdy mamy dwuskrzydłowe drzwi balkonowe. Można wtedy zaaranżować je symetrycznie i w dobrym guście.

Jednak sprawa komplikuje się nieco, jeśli mamy drzwi jednoskrzydłowe, umiejscowione po jednej stronie okna. O podwójnych firankach trzeba zapomnieć, pojedyncze też się nie sprawdzą – za każdym, gdy będziemy otwierać drzwi balkonowe, będą się one zaczepiać o firanki.

Ściągane albo sznurowane

Dobrym rozwiązaniem mogą być w tym przypadku firany balkonowe ze specjalnym systemem ściągającym. Wyglądem i funkcjonalnością przypominają one system rolet przenośnych – dzięki jednemu, pionowo wiszącemu troczkowi, możemy ściągnąć firankę na bok. Innym sposobem aranżacji balkonowego okna są makarony, firanki sznurkowe, które nie stwarzają problemu przy otwieraniu drzwi na balkon. Sznureczki nie stanowią jednolitej całości, nie musimy więc się bać, że je zerwiemy czy naciągniemy. Latem, gdy często korzystamy z drzwi balkonowych, najlepiej zsunąć je na bok i stworzyć ozdobne upięcie.

W nowoczesnych wnętrzach idealnie sprawdza się też firany o nietypowych, fantazyjnych i asymetrycznych kształtach. Nadają wnętrzu niepowtarzalny i oryginalny charakter, a jednocześnie doskonale doświetlają pomieszczenie. Jednak sprawdzą się jedynie tam, gdzie okno ma pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną. Nie będą dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy odgrodzić się też

Okno tarasowe

od świata zewnętrznego i wścibskich spojrzeń sąsiadów.

 

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Drukuj
  • Twitter
  • Śledzik

Zostaw wiadomość

CommentLuv badge